30. 10. 2024, Košice – Košice IT Valley, kľúčový klaster zastrešujúci IT firmy v regióne, poukazuje na závažné výzvy IT sektora. Nedostatok odborníkov v kľúčových oblastiach, ako sú dátová analytika a kybernetická bezpečnosť, môže vážne ohroziť jeho rast. Klaster preto vyzýva na investície do vzdelávania a produktových inovácií, aby sa región stal opäť konkurencieschopným a atraktívnym aj pre globálne technologické firmy.
IT sektor (sektor informačných a komunikačných technológií) je kľúčovým segmentom v ekonomickom živote východoslovenského regiónu. Spoločne s U. S. Steel Košice a Volvom bude tvoriť tri ekonomické piliere na dlhé obdobie. Prieskum ukázal, že dopyt po IT špecialistoch sa prejavuje aj v rastúcich platoch, pričom minimálna ponúkaná mzda presahuje 2 300 € (brutto). Napriek tomu mnohé firmy hlásia problémy s obsadzovaním pozícií.
Štefan Lacko, zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia v Košiciach, zdôrazňuje vysokú cenu práce: „Je vyššia ako napríklad v Poľsku, Rumunsku či Chorvátsku, čo znamená, že zamestnanci nás stoja viac než v týchto krajinách. Na druhej strane, čistý príjem zamestnancov je nižší, čo nás stavia do konkurenčnej nevýhody.“
Zvyšovanie produktových kompetencií ako kľúč k úspechu
V Košiciach výrazne chýbajú odborníci v produktovom riadení a dátovej analytike. Kľúčové je rozvíjať produktovú kompetenciu a založiť viac výskumno-vývojových centier (R&D).
„V regióne dominujú nearshore spoločnosti, ktoré síce vytvárajú mnoho pracovných miest a sú dôležité pre zamestnanosť v regióne, no ponúkajú len obmedzený priestor pre rozvoj produktov a biznisu. Počas posledných rokov sa tento trend, bohužiaľ, nemení,“ zhodnotila Miriama Hučková, výkonná riaditeľka Košice IT Valley.
„Ak chceme, aby naše mesto a región boli konkurencieschopné v sektore IT aj o desať rokov, je nevyhnutné zamerať sa na globálne trendy a diverzifikovať zručnosti našich odborníkov. Nielen produkcia backendových vývojárov, ktorá je v súčasnosti našou silnou stránkou, ale aj ďalšie oblasti, ako napríklad kybernetická bezpečnosť a dáta, skrývajú obrovský potenciál,“ upozorňuje Marián Kušnír, technologický riaditeľ spoločnosti Vissim, ktorá má v Košiciach aj vlastné R&D centrum. Okrem technických zručností je podľa jeho slov potrebné budovať aj obchodné zručnosti. „Schopnosti komercializovať technológie, chápať potreby zákazníkov a efektívne predávať produkty budú čoraz dôležitejšie. Investície do vzdelávania, školení a podpory podnikateľských aktivít v týchto oblastiach môžu regiónu priniesť dlhodobý úspech,“ dodáva Kušnír.
Náklady na juniorných zamestnancov
Klaster Košice IT Valley prieskumom mapoval aj situáciu ohľadom juniorných zamestnancov a odhalil, že priemerný čas integrácie juniorov je v košických firmách na úrovni 5,5 mesiaca, čo môže predstavovať náklady na úrovni najmenej 12 000 eur.
„Optimálne by mal byť čas integrácie juniorných zamestnancov skrátený na jeden až dva mesiace. Rýchlejšia adaptácia nielen znižuje náklady, ale aj umožňuje rýchlejšie zapojenie nových zamestnancov do produktívnych činností,“ konštatuje Juraj Girman, predseda Správnej rady Košice IT Valley.
Prieskum odhalil, že 56 % spoločností v Košiciach vníma nedostatok kvalifikovaných ľudí v oblasti IT. Dôvody ťažkej obsaditeľnosti pozícií zahŕňajú nedostatok kandidátov s potrebnými zručnosťami, vysokú konkurenciu na malom trhu práce aj vysoké očakávania ohľadom mzdy. Riešením nedostatku ľudí nemusí byť ani orientácia na ukrajinských študentov. Prieskum odhalil, že Ukrajinci v lokálnych IT spoločnostiach predstavujú len 1,5 % z celkového počtu IT špecialistov.
Nové učebné programy
Jedným z riešení, ako čeliť tejto situácii, sú interdisciplinárne programy, ktoré budú kombinovať IT s odbormi ako sú medicína, právo, ekonómia, umenie a spoločenské vedy. Dnešná doba si vyžaduje odborníkov, ktorí dokážu prepájať svoje odborné znalosti v konkrétnej doméne s technologickými schopnosťami, najmä v oblasti IT.
„Sme presvedčení, že toto je jedným z kľúčových spôsobov, ako sa môžeme odpútať od pozícií servisného charakteru s nízkou pridanou hodnotou a premeniť ekonomiku na znalostnú, konkurencieschopnú a technologicky inovatívnu. Vytváraním IT profesionálov môžeme zmeniť Slovensko na krajinu, ktorá nielen reaguje na technologické trendy, ale ich aj aktívne formuje a exportuje vysokú pridanú hodnotu,“ uzatvára Hučková. Potrebné je podľa jej slov budovanie R&D centier, nové vzdelávacie programy, či prepájanie ukrajinských študentov s lokálnymi IT firmami.